SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Tävlingskalender
Tävlingskalender HK simklubb vt 2020

Vecka

datum

Tävling

Plats

Bassäng

Simmare/grupp

Tränare

4

25-26/1

UGP 2 Karlstad

Karlstad

25

 

T1-T2, T4

Bea, Isabel

5

1-2/2

31/1-2/2

NUSS Yngre

NUSS Äldre

Linköping

Örebro

 

13 år yngre

14 år- äldre

Isabel

Bea

5

1-2/2

ENA Games

Enköping

25

T1- T5 (de som inte simmar NUSS)

Ellen, Elsa

9

29/2-1/3

Skomakardoppet

Hallsberg

25

T-grupper +Hajar

Alla tränare

10

7-8/3

UGP 3

Eskilstuna

50

T1-T5 (tränarna avgör)

Bea söndag

11

14-15/3

Väsman Open

Ludvika

25

T1-T5

Alla

(ev över-nattning)

13

29/3

Utmanaren

Kumla

25

Alla

Alla

16

18/4

Strängnäs Simcup

Strängnäs

25

T1-T5

 

18

1-3/5

Rosenlungsbadet Sprint

Jönköping

50

T1-T2 ev någon mer

 

19

9/5

Vårsimiaden

Säffle

25

07 -yngre

Ellen, Elsa, Isabel

22

30-31/5

DM/JDM

Eskilstuna

50

T1-T2

Bea

23

6-7/6

Arena Dalco Cup

Mariestad

50

Alla

Alla (ev över-nattning)

26

26-28/6

NUSS

Norrköping

50

T1-T2 ev någon mer

Bea

 

 

 

 

 

 

 


Detta är klubbens planerade tävlingar under vårterminen 2020. Eventuellt kan vissa förändringar ske under terminen. Tränarna avgör vilka tävlingar som är lämpliga för varje grupp eller simmare . Information om och inbjudan till aktuell tävling lämnas av respektive tränare.
Tävlingskalender hösten 2019
Datum
 Från
Till Tävling Ort Bassäng Grupp Tränare  
2019-09-07 2019-09-07 ENA-Cupen  Enköping 25 M T1-T5 Bea, Elsa, Ellen, Sebastian  
2019-09-21 2019-09-21 ICA Maxi Simcup Eskilstuna 25 M T1-T4 ? De som inte simmar Wadköping
2019-09-21 2019-09-22 Wadköpings-doppet Örebro 25 M T1-T4 ?  
2019-10-05 2019-10-05 Knatte Cup  Hallsberg 25 M T4-Fiskar Elsa, Ellen, Isabel  
2019-10-05 2019-10-06 DM/JDM (25m) MSSF Västerås 25 M Kvaltider Bea  
2019-10-12 2019-10-13 UGP 1 MSSF Sydväst Karlskoga 25 M T1-T5 Bea  
2019-10-19 2019-10-20 Sparbanken Rekarne Simcup Eskilstuna 25 M T1-T4 Bea  
2019-11-09 2019-11-10 SUM-SIM Regionsfinal MSSF  Örebro 25 M   Bea  
2019-11-13 2019-11-17 SM/JSM (25m)
25 M  
 
2019-11-17 2019-11-17 Utmanaren  Hallsberg 25 M Alla Alla  
2019-11-24 2019-11-24 Wasasimmet Kristinehamn  25 M T1-Haj Ellen, Elsa  
2019-11-30 2019-11-30 Höstsimiaden  Karlstad 25 M  
 
2019-12-06 2019-12-08 Sum-Sim (25m) riksfinal Umeå 25 M
Kval från region



Tävlingskalender våren 2019
Från       Till Namn Tävlingsort Bassäng Grupp Tränare Kommentar
2019-01-26 2019-01-27 UGP 2 MSSF Sydväst Karlstad 25 M T1-T5 Bea  
2019-02-01 2019-02-03 NUSS Äldre Borås 25 M 2005→ Bea  
2019-02-02 2019-02-03 NUSS Yngre Västerås 25 M →2006 Isabel  
2019-02-16 2019-02-17 Väsman Open Ludvika 25 M T1-T5    
2019-03-02 2019-03-03 Skomakardoppet Hallsberg 25 M T1-T5    
2019-03-09 2019-03-10 UGP 3 Mellansvenska Eskilstuna 50 M T1-T2    
2019-03-30 2019-03-30 Stora Coopsimmet Enköping 25 M T1-T5    
2019-04-07 2019-04-07 Utmanaren/KM Kumla 25 M Alla    
2019-04-12 2019-04-15 Swim Open Stockholm Stockholm 50 M Kvaltider    
2019-04-26 2019-04-28 Rosenlundsbadet sprint Jönköping 50 M Begr. heat Bea  
2019-04-28 2019-04-28 Fremek Open  Säffle 25 M T1-T5 Isabel De som inte simmar Rosenlund
2019-05-04 2019-05-04 Vårsimiaden  Örebro 25 M →2006 Isabel  
2019-05-30 2019-05-30 Sala Sparbanks Silverdopp Sala 25 M T1-T5   Eventuellt övernattning/aktivitet
2019-06-01 2019-06-02 DM-JDM (50m)  Eskilstuna 50 M Kvaltider    
2019-06-08 2019-06-09 Arena Daloc Cup Mariestad 50 M T1-T5    
2019-06-28 2019-07-02 SM/Para-SM/JSM (50m) Malmö 50 M Kvaltider    
2019-06-28 2019-06-30 NUSS Äldre & Yngre Jömköping 50 M T1-T5    
2019-07-10 2019-07-14 Sum-Sim (50m) Stockholm 50 M Kvaltider    
2019-08-03 2019-08-03 Göta Kanalsimmet Sjötorp * T1-T5   *200/600/1500/5000M (Anmäl själv)
Tävlingskalender ht 2018
 
Tävlingskalender 2018 (ej helt spikad)
Från       Till Namn Tävlingsort Bassäng Grupp Åldersklass Tränare
2018-01-27 2018-01-28 UGP 2 MSSF Sydväst Kristinehamn 25 M   13, 14, 15, 16-18  
2018-02-02 2018-02-04 NUSS Äldre (25m) 2018 Örebro 25 M   14-15, 16-20  
2018-02-03 2018-02-04 NUSS yngre 2017 Västerås 25 M   11&Y, 12-13  
2018-02-17 2018-02-18 Väsman Open Ludvika 25 M   12&Y, 13-14, 15&Ä  
2018-03-03 2018-03-04 Skomakardoppet Hallsberg 25 M   11&Y, 12-13, 14-15, 16&Ä  
2018-03-10 2018-03-11 UGP 3 Mellansvenska Eskilstuna 50 M   13, 14, 15, 16-18  
2018-03-24 2018-03-25 Västerås Meet 2018 Västerås 50 M   14&Y, 15, 16-17, 18&Ä  
2018-03-25 2018-03-25 SPARBANKSCUPEN  Bålsta 25 M   9&Y, 10-11, 12-13, 14-15, 16-17, 18&Ä  
2018-04-05 2018-04-08 Swim Open Stockholm Stockholm   Kvaltider    
2018-04-27 2018-04-29 Rosenlundsbadet sprint Jönköping 50 M   12&Y, 13-14, 15-16, 17&Ä  
2018-05-05 2018-05-05 Vårsimiaden 2018 Örebro Örebro 25 M   10&Y, 11, 12, 13  
2018-05-10 2018-05-12 LÄGER  ? 25 M T1-T5    
2018-06-02 2018-06-03 DM-JDM (50m) 2018 MSSF Eskilstuna 50 M Kvaltider    
2018-06-16 2018-06-17 Lane 4 Cup Mariestad 50 M   11&Y, 12-13, 14-15, 16&Ä  
2018-06-27 2018-07-01 Sum-Sim (50m) ?   Kvaltider    
2018-07-04 2018-07-08 SM/JSM (50m) Landskrona   Kvaltider    
2018-07-06 2017-07-08 NUSS Äldre & Yngre Linköping 50 M   11&Y, 12-13, 14-15, 16&Ä  
2018-08-25 2018-08-26 Falu Sommarfestival 2018 Falun 50 M   10&Y, 11, 12,13-14, 15-16, 17&Ä  
Tävlingskalender hösten 2017
Vecka Datum Namn Tävlingsort Bassäng Grupper som deltar Tränare på tävling
36   2017-09-09 ENA-Cupen Enköping 25 M T1-T5 Bea, Hanna, Isabel,Thomas
38 2017-09-23 2017-09-24 Wadköpingsdoppet Örebro 25 M T1-T5 Mats, Hanna
39 2017-09-30 2017-10-01 Ica Maxi Simcup Eskilstuna 25 M T4-T5 Isabel
40   2017-10-07 Knatte Cup 2017 Kumla 25 M T3-T5 + Hajen T1-simmare
41 2017-10-14 2017-10-15 DM/JDM (25m) 2017 Västerås  25 M T1 Mats
42 2017-10-21 2017-10-22 Ungdoms GP 1 2018 Karlskoga 25 M T1-T3 Bea, Hanna 
45 2017-11-11 2017-11-12 SUM-SIM Region  Falun 25 M T1-T3 Thomas
46 2017-11-19 Utmanaren Hallsberg 25 M
47 2017-11-25 2017-11-26 Sparbanken Rekarne Simcup Eskilstuna 25 M T1-T3 Hanna, Thomas, Isabel (söndag)
48   2017-12-02 Höstsimiaden Tvl omr 3 Säffle 25 M T3-T5 Bea, Isabel
49 2017-12-08 2017-12-10 Sum-Sim Riksfinal Eskilstuna 25 M Kval
49   2017-12-10 Juldoppet Hallsberg
Tävlingskalender

 

Tävlingskalender 2017
Vecka Från Till Namn Tävlingsort Bassäng Åldersgrupp Grupp
3 2017-01-21 2017-01-22 ENA Games Enköping 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T5
4 2017-01-28 2017-01-29 Ungdoms GP 1 Borlänge 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T3
5 2017-02-03 2017-02-05 NUSS Äldre Jönköping 25 M
5 2017-02-04 2017-02-05 NUSS Yngre Borås 25 M
7 2017-02-18 2017-02-19 Väsman Open Ludvika 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T5
9 2017-03-04 2017-03-05 Skomakardoppet 2017 Hallsberg 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T5
10 2017-03-11 2017-03-12 Ungdoms GP 2 Eskilstuna 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T3
12 2017-03-25 2017-03-26 Västerås Meet 2017 (50m) Västerås 50 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T3
13 2017-04-01 2017-04-01 Arena Cup Enköping 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T5
18 2017-05-06 2017-05-06 Vårsimiaden Försök Tvl omr 3 Karlskoga 25 M 0-13 T3-T5
20 2017-05-20 2017-05-21 Jöns Svanbergsimmet (50 m) Uppsala 50 M 0-13, 13-17, 17+ T1
21 2017-05-27 2017-05-28 Vårsimiaden Final  Ludvika 25 M 0-13 T3-T5
22 2017-06-03 2017-06-04 Ungdoms GP 3  Eskilstuna 50 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T3
23 2017-06-10 2017-06-11 DM/JDM (50m) 2017 Uppsala 50 M  17+ T1
24 2017-06-17 2017-06-18 Lane 4 Cup Mariestad 50 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T5
26 2017-06-30 2017-07-02 NUSS Äldre & Yngre Norrköping 50 M T1-T5
28 2017-07-12 2017-07-16 SUM-SIM (50m) Malmö 50 M 13-17 Kval
33 2017-08-19 2017-08-20 Falu Sommarfestival Falun 50 M 0-13, 13-17, 17+, Masters ?
36 2017-09-09 2017-09-09 ENA-Cupen Enköping 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T5
38 2017-09-23 2017-09-24 Wadköpingsdoppet Örebro 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T5
40 2017-10-07 2017-10-07 Knatte Cup 2017 Kumla 25 M 0-13 T3-T5
41 2017-10-14 2017-10-15 DM/JDM (25m) 2017 Västerås  25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters T1
42 2017-10-21 2017-10-22 Ungdoms GP 1 2018 Karlskoga 25 M 12, 13-17 T1-T3
45 2017-11-11 2017-11-12 SUM-SIM Region  Örebro 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T3
47 2017-11-25 2017-11-26 Sparbanken Rekarne Simcup Eskilstuna 25 M 0-13, 13-17, 17+, Masters T1-T3
48 2017-12-02 2017-12-02 Höstsimiaden Tvl omr 3 Säffle 25 M 0-13 T3-T5
48 2017-12-03 2017-12-03 Wasasimmet Filipstad 25 M 0-13, 13-17, 17+ T1-T5
49 2017-12-08 2017-12-10 Sum-Sim Riksfinal Eskilstuna 25 M 13-17 Kval



Hösten 2016

 

10/9 Ena-cup, Enköping

Grupper T1-T5

 

 

17-18/9 Wadköpingsdoppet, Örebro
Grupper: T1-T5
(Begränsade heat)

 

 

1/10 Knattecup, Kumla

(födda 2004 och yngre)

 


15/10-16/10, DM/JDM, Örebro

Kvalade simmare


 

22/10 -23/10 ,UGP 4, Karlskoga

T1-T5



12/11-1311, SUM-SIM Region, Eskilstuna

T1-T3, begränsade heat

 

 

26/11, Höstsimiaden,  Säffle

(födda 2004 och yngre)



2/12-4/12, SUM-SIM Region, Jönköping

kvalade



4/12, Wasasimmet, Filipstad

T1-T5


 

10/12-11/12, Sparbanken Rekarne Cup, Eskilstuna

T1-T3

 




Våren 2016


10/1 Duvedoppet, Katrineholm

T1-T5


30/1-31/1 UGP 1, Enköping

T1-T3


5/2-7/2 NUSS äldre, Linköping

Födda 2002 och äldre


6/2-7/2 NUSS Yngre, Örebro

Födda 2003 och yngre


20/2-21/2 Väsman Open, Ludvika

T1-T5


5/3-6/3 Skomakardoppet, Hallsberg

T1-T5


12/3-13/3 UGP 2, Eskilstuna

T1-T3


9/4 Arenacup, Enköping

T1-T5

 

9/4-10/4 Västerås Meet, Västerås (50)

T1-T2


23/4 Vårsimiaden Försök, Kristinehamn

Födda 2003 och yngre


7/5-8/5 Vårsimiaden final, Karlskoga

Kvalade från försöken


14/5-15/5 Jöns Svanbergssimmet, Uppsala (50)

T1-T2


3/6-6/6 Läger Åsagården

Mer info kommer


11/6-12/6 DM/JDM, Köping (50)

Kvalade


29/6-3/7 Sum-Sim, Linköping ( 50 )

Kvalade


8/7-10/7 Nuss äldre och yngre (50), Borås

T1-T5 begränsade heat




Hösten 2015

 

5/9 Ena-cup, Enköping

Grupper T1-T5

 

 

19-20/9 Wadköpingsdoppet, Örebro
Grupper: T1-T3
(Begränsade heat)

 

 

3/10 Knattecup, Kumla

Grupper T3-T5 (födda 2003 och tidigare)

 

 

10/10-11/10,UGP 4, Karlskoga

T1-T3

 


17/10-18/10, DM/JDM, Västerås

Kvalade simmare



14/11-15/11, SUM-SIM Region, Borlänge

T1-T3

 

 

21/11, Höstsimiaden,  Säffle

T3-T5 ( födda 2003 och tidigare)

 

 

28/11-29/11, Sparbanken Rekarne Cup, Eskilstuna

T1-T3

 

 

Ev, 6/12, Wasasimmet, Filipstad

T3-T5


Våren  2015

 

Fruktjuicecup 10/1, Enköping

Grupper T1-T5

Inbjudan

 

NUSS Yngre  31/1-1/2, Västerås

Grupper T1-T5, upp till 13 år (2002)

Inbjudan

 

 

NUSS Äldre 31/1-1/2, Jönköping

Grupper T1-T2, från 14 år (2001)

inbjudan

 

 

Väsman Open 14-15/2, Ludvika

Grupper T1-T5.

 

 

Skomakardoppet 28/2-1/3, Hallsberg

Grupper T1-T5.



Skövdedoppet 28/3, Skövde

Grupper T1-T5

 


Arena Cup, 11/4, Enköping

Grupper T1-T5


Vårsimiaden,  18/4, Karlskoga

Grupper: T1-T5, födda 2002 och yngre


Västerås Meet, Västerås 25-26/4

Födda 2001 och tidigare.


Vårsimiaden final, 2-3/5, Eskilstuna

Grupper: T1-T5, födda 2002 och yngre (de som kvalat)

 

 

Silverdoppet, 24/5 Sala (vi kommer att åka till Sala redan lördag 23/5, info kommer)

Grupper T1-T5.

 

DM/JDM, 6-7/6, Uppsala

Kvalade simmare



Lane 4-cup, 13-14/6, Mariestad

Grupper: T1-T5



SUM-SIM, 24-28/6, Trollhättan

Kvalade simmare, 13-17 år



NUSS äldre och yngre, 3-5/7, Norrköping

Grupper: T1-T5

 

 

 

 

Tävlingskalender hösten 2014

 

20-21/9 Wadköpingsdoppet, Örebro
Grupper: T1, T2
(Begränsade heat)

Inbjudan, PM, Startlista, Resultat


4/10 Knattecup, Kumla
Grupper: Tävlingsgrupperna och Hajen

Inbjudan, Starlista, Resultat


11-12/10 UGP 4, Karlskoga
Grupper: T1, T2, T3

Inbjudan, PM, Startlista, Resultat 


19/10 Utmanaren, Hallsberg
Grupper: Tävlingsgrupper och simskolegrupper

Inbjudan, Startlista, Resultat


25-26/10 JDM/DM, Gävle
Kvalade simmare enligt kvaltider

Inbjudan, PM, Startlista, Resultat


8-9/11 Sum-Sim Region, Västerås
Grupper: T1, T2, T3

(Begränsade heat)

Inbjudan, PM, Startlista, Resultat


23/11 Höstsimiaden, Strängnäs
Grupper: T1, T2, T3, T4, T5
(För simmare födda 02 och yngre)

Inbjudan, PM, Startlista


29-30/11 Speedo Cup, Eskilstuna
Grupper: T1, T2, T3

Inbjudan, PM, Startlista


7/12 Wasasimmet, Filipstad
Grupper: T1, T2, T3, T4 och T5

 Inbjudan, PM, Startlista